5 zasad zdrowego odżywiania

Jedno z najbardziej znanych postanowień noworocznych brzmi – ,,od nowego roku zaczynam zdrowo się odżywiać!”. Mimo że może Ci się wydawać, że wiesz, co oznacza zdrowe odżywianie, to życie pokazuje, że jest zupełnie na odwrót. Dlatego też przygotowaliśmy artykuł, w którym przedstawiamy kilka najważniejszych zasad zdrowego żywienia. Zapoznaj się z nimi.

Jedz regularnie

Jesz jedynie dwa posiłki w ciągu dnia – śniadanie o 13 oraz obiad o 18 i uważasz, że to jest zdrowe odżywianie? Absolutnie nie! Nie dość, że jesz zbyt mało, to do tego wszystkiego – nieregularnie. Regularność posiłków jest bardzo ważna, ponieważ ma wpływ na Twoje samopoczucie, ale przede wszystkim na utrzymanie właściwej masy ciała. Dlatego też każdy człowiek powinien jeść przynajmniej 3 posiłki dziennie. Generalnie rzecz biorąc, wiele zależy od tego, jak wyglądają Twoje posiłki – jeśli są obfite, to zdecydowanie wystarczą 3. Jeśli natomiast ich porcje są niewielkie, to powinieneś pamiętać, aby było to 5 posiłków w ciągu dnia. Poza tym:

  • zjedz pożywne śniadanie zaraz po wstaniu – maksymalnie po godzinie,
  • obiad zjedz w środku dnia – najlepiej około godziny 14/15,
  • natomiast kolację zjedz 2-3 godziny przed snem.

Unikaj żywności wysokoprzetworzonej

Żywność wysokoprzetworzona to nic innego jak żywność, która została poddana obróbce przemysłowej. Nierzadko z substancjami dodatkowymi, które mają niezbyt dobry wpływ na zdrowie – cukier, sól, konserwanty, polepszacze smaku… długo by tu wymieniać! Niestety nie brakuje jej w naszej codzienności – zapewne Ty również regularnie sięgasz po fast foody, czy gotowe obiady prosto z marketu. W końcu są one dobre i tanie – ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jaki mają one wpływ na Twoje zdrowie?

Musisz wiedzieć, że do żywności wysokoprzetworzonej dodaje się wiele różnych dodatków, które często nie zostały jeszcze dokładnie przebadane, a więc co to oznacza? Nie są znane dokładne skutki długofalowego spożywania produktów z ich zawartością. Wiemy jednak, że opieranie swojej diety na fast foodach i tym podobnych nie prowadzi do niczego dobrego – prędzej czy później pojawią się dolegliwości m.in.  ze strony układu pokarmowego. Dlatego też, jeśli chcesz zdrowo się odżywiać, to musisz zadbać o to, aby Twój jadłospis składał się z naturalnych produktów – najlepiej tych nieprzetworzonych i mających krótki, zrozumiały skład.

Zdrowe żywienie
Zdrowe żywienie

Jedz warzywa i owoce oraz nasiona roślin strączkowych

Zdrowe odżywianie bez warzyw? Nie ma mowy! To jedna z zasad zdrowego odżywiania. W końcu warzywa i owoce są podstawą każdej zdrowej diety. Znajdziesz w nich mnóstwo witamin i składników mineralnych, przeciwutleniaczy, a także błonnika. Wybór warzyw jest bardzo duży, a więc każdy może sięgać po te, które najbardziej lubi. Możesz jeść je surowe, ale również pieczone, czy gotowane – niezależnie od tego, jak zdecydujesz się je spożywać, to na pewno będą one miały pozytywny wpływ na Twoje zdrowie.

Niemniej ważne są owoce, które również powinieneś jeść każdego dnia. Pamiętaj jednak, aby z nimi nie przesadzać. Jak mówią eksperci, dzienna dawka owoców nie powinna przekraczać 300 g. Wynika to z tego, że są one źródłem cukrów prostych i spożywanie ich w nadmiarze może prowadzić do sporych wahań poziomu glukozy we krwi, a to może się przełożyć na wiele problemów ze zdrowiem.

Pamiętaj również aby w diecie uwzględnić prócz warzyw i owoców, także nasiona roślin strączkowych oraz produkty zbożowe.

Ryby i nasiona – żródło nienasyconych kwasów tłuszczowych

Nasz organizm nie produkuje samodzielnie nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mimo wszystko są niezbędne dla nas. Niedobór NNKT powoduje szereg zaburzeń, w tym:

  • zaburzenia gospodarki cholesterolowej
  • kruchość naczyń włosowatych
  • opóźnione gojenie się ran
  • reakcje zapalne w organiźmie

Najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych znajduje się w rybach (zwłaszcza tych tłustych – sardynki, łososie, makrele, tuńczyki, dorsze czy śledzie), a także w olejach roślinnych z nasion (olej sezamowy, olej kukurydziany, olej sojowy, olej słonecznikowy czy olej z wiesiołka).

Zrezygnuj ze słodkich napojów

Słodkie napoje i soki są pyszne – nic dziwnego, że tak wiele osób po nie sięga. Musisz jednak pamiętać, że znajdują się w nich ogromne ilości cukru, jak i również chemiczne dodatki. Jak możesz się domyślić – takie produkty nie są zdrowe, dlatego też powinieneś z nich zrezygnować lub przynajmniej ograniczyć ich spożywanie. Zastąp je wodą, którą należy pić co najmniej 1,5 litra dziennie.

Grafiki:
Photo by Ella Olsson from Pexels

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles