Jakie hobby warto rozwijać u dzieci?

Dzieci są najbardziej wdzięcznym „materiałem” do pracy, ponieważ mają najwięcej energii i ciekawości świata. To sprawia, że chętnie i szybciej chłoną nową wiedzę i umiejętności. Rodzice powinni dbać nie tylko o edukację swoich dzieci i ich wychowanie, ale także o hobby swoich pociech. Obecnie możliwości jest niesamowicie dużo – pojawia się pytanie, co warto wybrać?

Przyszłościowe kierunki

Dzieci łatwiej i szybciej się uczą, szczególnie, gdy dobrze się przy tym bawią. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym. Przyszłościowym hobby są języki obce, ponieważ zawsze są przydatne prędzej czy później. Im w młodszym wieku dziecko rozpocznie swoją przygodę z językami obcymi, tym lepiej – wcześniej i lepiej je opanuje. Najkorzystniej jest posłać dziecko na angielski, gdyż jest to język globalny i będzie przydatny w szkole oraz poza nią. Angielski otwiera także wiele drzwi i daje możliwości w przyszłości w wyborze dalszej edukacji, zawodowo oraz przy rozwoju nowych pasji. Jednak warto wybrać także dla dziecka inny język, bardziej orientalny, który okaże się w przyszłości atutem na rynku. Należy jednak pamiętać, by dziecka nie zmuszać do nauki i nie narzucać zbyt wielu kursów na raz, bo przestanie je cieszyć poznawanie nowych języków.

dziewczynka grająca na skrzypcach

Ruch to zdrowie

Wiadomo, że dzieci mają więcej energii i są bardziej ruchliwe. Warto to dobrze wykorzystać w odpowiedni sposób. Zajęcia sportowe czy artystyczne pozwolą dziecku na spożytkowanie nadmiarów energii, a dodatkowo zadbają o jego rozwój. Możliwe też, że staną się pasją na całe życie. Warto wybierać zajęcia taneczne, ponieważ rozwijają poczucie rytmu i koordynację. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zaprowadzenie dziecka na lekcję próbną z różnych gatunków tanecznych i zapisanie na ten, w którym czuło się najlepiej i miało zwyczajnie największy ubaw.

Przykładowa lista hobby:

 • sporty wodne
 • sporty walki
 • nauka gry na instrumencie
 • miksowanie muzyki
 • rozwiązywanie krzyżówek
 • nauka języków obcych
 • gimnastyka artystyczna
 • tworzenie biżuterii
 • jazda konna
 • programowanie
 • hodowla pszczół
 • modele kolejowe
 • majsterkowanie
 • szydełkowanie, haftowanie
 • fotografia
 • piłka nożna
dziewczynka uprawiająca sztuki walki

Nieszablonowe hobby sportowe

Fajnym pomysłem na hobby w młodym wieku jest nurkowanie. Jednak taką przygodę można rozpocząć dopiero od 10 roku życia najwcześniej i należy liczyć się ze związanymi z tym kosztami. Nurkowanie wymaga, bowiem zarówno odpowiedniego przeszkolenia i sprzętu. Pierwszym krokiem jest kurs OWD (Open Water Diving), który przekazuje wiedzę teoretyczną podzieloną na pięć segmentów tematycznych oraz praktyczną w formie ćwiczeń na sucho i w wodzie. To dobry pomysł, ponieważ pomaga dzieciom oswajać się z wodą i trenować umiejętności pływania pod okiem doświadczonych instruktorów. Nurkowanie pozostawia także wiele ścieżek do wyboru, gdyby dziecko chciało na późniejszych etapach życia rozwijać hobby. Dostępne jest wiele kursów, które obejmują inne głębokości i warunki nurkowania oraz specjalistyczny sprzęt.

dziewczynki grające w szachy

Artystą być…

Jednym z ulubionych zajęć większości dzieci jest rysowanie i malowanie. Jeżeli dziecko wykazuje takie zainteresowania to można spróbować rozwijać to pod postacią hobby. Zajęcia z malunku, szkicowania czy decoupage mogą okazać się dla dzieci świetną zabawą na długie lata. Możliwe, że w później dziecko zostanie artystą-malarzem lub grafikiem. Podobnie zresztą działa zainteresowanie muzyką. Dzieci wykazujące zdolności muzyczne warto skierować na lekcje śpiewu lub gry na instrumentach.

Dzieci w dzisiejszy czasach mają znacznie więcej możliwości, niż te sprzed dekady. Po pierwsze, zmieniły się czasy i podejście do wychowania oraz rozwoju dzieci. Ma to zarówno swoje plusy i minusy, ale to historia zupełnie na inny czas. Poza tym, zaszły zmiany technologiczne – wiele kursów i możliwości zapewnia obecnie Internet. Możliwe, że w naszym dziecku drzemie dusza e-sportowca, a odpowiednie hobby związane z zainteresowaniami pomoże ją odkryć. Warto pozwolić dziecku próbować różnych rzeczy, by później nie miało żalu do rodziców i samego siebie. Niektóre umiejętności ciężko wytrenować od zera na późniejszych etapach życia.

dziewczynka robiąca zdjęcie

Grafiki:
Photo by Amina Filkins
Photo by Budgeron Bach
Photo by MART PRODUCTION
Photo by Monstera
Photo by RODNAE Productions

Related Articles

1 KOMENTARZ

 1. Uważam, że rozwijanie hobby u dzieci jest bardzo ważne dla ich rozwoju i szczęścia. Hobby pozwala dzieciom na rozwijanie swoich zainteresowań i umiejętności, co może przyczynić się do budowania ich pewności siebie i samooceny.

  Ponadto, hobby może pomóc dzieciom w nauce i wzmocnieniu ich umiejętności, takich jak kreatywność, zdolność do rozwiązywania problemów i zarządzania czasem. Hobby takie jak rysowanie, muzyka, taniec lub sporty drużynowe, może także pomóc w nawiązywaniu przyjaźni i budowaniu relacji społecznych.

  Rozwijanie hobby u dzieci może także pomóc im w znalezieniu swojej pasji i zainteresowań, które mogą przetrwać przez całe życie i być źródłem radości i satysfakcji.

  Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że rozwijanie hobby u dzieci jest ważne dla ich rozwoju i szczęścia i powinno być wspierane i promowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles