Krem nawilżający – dlaczego ważne jest, aby regularnie go używać?

Skóra pełni różne funkcje – jedną z nich jest funkcja ochronna. Żeby jednak ją spełniała, to musimy dbać o to, aby była odpowiednio nawilżona. Nie da się ukryć, że skóra, która jest nawilżona, wygląda znacznie lepiej. Co więcej, skóra nawilżona prezentuje się zdecydowanie młodziej. Dlaczego jeszcze warto regularnie sięgać po krem nawilżający? Sprawdź!

Konsekwencje nieużywania kremów nawilżających

Jedną z najbardziej uciążliwych konsekwencji nieużywania kremu nawilżającego może być zły wygląd skóry. Mówiąc dokładniej – będzie ona wyglądała staro. Wszystko to dlatego, że zdecydowana większość procesów w skórze przebiega w wodzie. Dlatego też, gdy jej brakuje, to dochodzi do utraty elastyczności włókien kolagenu i elastyny. To wszystko natomiast przekłada się na to, że na skórze zaczynają pojawiać się zmarszczki, komórki naskórka złuszczają się, a skóra jest zwiotczała.

Niemniej ważne jest jednak to, jakie używamy kremy nawilżające. Nie każdy jest dobry. Jeśli używamy jakiegoś kremu i zauważyliśmy takie oznaki jak:

  • tłusta cera
  • przesuszona skóra,
  • podrażniona i zaczerwieniona skóra,

… to najprawdopodobniej dany krem nawilżający nam nie służy (istnieje również możliwość alergii) i jak najszybciej należy go zamienić na inny.

Używanie kremu nawilżającego
Używanie kremu nawilżającego poprawia kondycję skóry

Jak dobrać krem nawilżający do typu cery?

Jak już wspomnieliśmy – nie możemy sięgać po byle jaki krem nawilżający. Zanim udamy się do sklepu, to musimy ustalić, jaki mamy typ cery. Jednym z typów jest cera sucha, która charakteryzuje się tym, że jest bardzo cienka oraz matowa. Ma także inny odcień – szary. Osoby z cerą suchą powinny wybierać kremy, które są bogate w składniki nawilżające, bowiem to właśnie ta grupa osób szczególnie powinna dbać o nawilżenie skóry.

Innym typem jest cera normalna, która jest matowa, gładka, a także jędrna. Ma delikatny różowy kolor. Mówi się, że osoby mające cerę normalną są szczęściarzami, ponieważ nie jest to wymagający typ skóry. Jednak to nie oznacza, że nie zaleca się stosowania kremów nawilżających. W przypadku cery normalnej najlepsze są lekkie nawilżające kremy oraz balsamy. Cerę dojrzała natomiast mają wszystkie osoby powyżej 45. roku życia. Jest to moment, w którym proces starzenia się skóry znacznie przyspiesza, a więc warto wtedy używać silnych kosmetyków – zarówno nawilżających jak i przeciwzmarszczkowych.

Dwa pozostałe typy skóry to cera tłusta – błyszcząca się, a także cera mieszana – czyli po prostu cera sucha + tłusta. W obu przypadkach zaleca się używanie lekkich kremów nawilżających. Osoby z cerą mieszaną powinny zadbać szczególnie o strefę T – w ciągu dnia warto sięgnąć po lekki kosmetyk, natomiast wieczorem możemy sięgnąć po coś bogatszego. Jeśli natomiast chodzi o cerę tłustą, to przede wszystkim powinniśmy skupić się na tym, aby dokonać odpowiedniego wyboru kosmetyku, ponieważ w przeciwnym wypadku bardzo szybko może dojść do pogorszenia stanu skóry.

Grafiki:
Photo by Andrea Piacquadio from Pexels
Photo by Ekaterina Bolovtsova from Pexels

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles