Jak zachęcić dziecko do czytania?

O zaletach i korzystnym wpływie czytania na rozwój dzieci można przeczytać i usłyszeć wiele. Nie-co mniej mówi się jednak o tym, jak zachęcić dziecko do czytania w czasach zdominowanych przez Internet i inne technologiczne nowinki. Dlatego my dzisiaj podejmiemy ten temat.

Zachęcanie dziecka do czytania książek – praktyczne porady

Chcąc osiągnąć sukces przy zachęcaniu dziecka do czytania książek, można na przykład zorganizo-wać zawody w czytaniu na czas. Dzieci – zwłaszcza te młodsze – bardzo lubią wszelkiego rodzaju wyzwania oraz rywalizacje, więc pomysł związany z tym kto przeczyta więcej stron książki w okre-ślonym czasie na pewno przypadnie im do gustu.

Po drugie dobry przykład. Jeśli dziecko będzie widziało rodzica, który w ramach relaksu po pracy zamiast przed telewizorem, będzie spędzał czas z książką, w końcu samo zacznie przejmować ten sposób odpoczynku. Swoją postawą pokaż dziecku, że warto czytać książki.

Rodzeństwo czyta książki

Szukając skutecznego sposobu na to, jak zachęcić dziecko do czytania można je na przykład zabrać do biblioteki. Te współczesne – zwłaszcza większe – dysponują dużymi zasobami dziecięcych ksią-żek, co daje spory wybór – to po pierwsze. Dziecko, które może samo wybrać książkę, z pewnością sięgnie do niej dużo chętniej, niż do tej, która zostałaby mu narzucona odgórnie. Po drugie – aby zainteresować dziecko książką, w bibliotekach znajdują się w nich miejsca przeznaczone dla naj-młodszych. Często też organizują one specjalne spotkania z autorami.

Dobrym pomysłem jest też wspólne czytanie książek. Aby metoda ta przyniosła oczekiwany skutek, należy zacząć od kilku minut czytania dziennie. Można też pozostawić dziecku wybór czasu, w któ-rym będzie chciało czytać. Taka swoboda może okazać się nadzwyczaj skuteczna. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z małym buntownikiem i wszelkie metody związane z narzucaniem swojej woli z pewnością zakończą się fiaskiem.

Matka z córką czytają książki

Chcąc zachęcić dziecko do czytania, wybieraj książki uwzględniając cienkie pozycje, a także te bo-gato ilustrowane (dla najmłodszych – książki obrazkowe). Dzięki temu pociecha będzie miała szansę stopniowego wdrożenia. Kiedy zobaczy natomiast przed sobą jakiś opasły tom to ilość stron na pewno zadziała zniechęcająco.

Elektroniczny gadżet do samodzielnego czytania ulubionych książek

Na koniec dodajmy jeszcze, że jeśli nasza pociecha niechętnie odrywa wzrok od komputera lub zwolennikiem nowoczesności, zawsze możemy mu podarować czytnik ebooków. Co prawda, wte-dy dziecko nie ma do czynienia z książką w jej klasycznej postaci, ale na pewno o wiele chętniej zasiądzie do zapoznania się z zawartością, jaką tam znajdzie. Możecie też razem ustalić, co dziecko chciałoby przeczytać jako pierwszą pozycję.

Dziecko czyta książkę nocą

Grafiki:
Photo by olia danilevich
Photo by Andrea Piacquadio
Photo by Kampus Production

Related Articles

2 KOMENTARZE

 1. Czytanie to dla dzieci świetny sposób na naukę i rozwój. Czytanie jest ważne, ponieważ jest to dla nich najlepszy sposób na poznanie rzeczy, o których nie wiedzą. Jest wiele rzeczy, które można zrobić, aby zachęcić dziecko do dalszego czytania. Możesz znaleźć książki, które ich interesują, czytać z nimi, pozwolić im wybrać, jakie książki chcą i czytać z nimi codziennie.

 2. Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności uczenia się dzieci. Pomaga im rozwijać miłość do czytania na całe życie oraz doskonalić umiejętności językowe oraz umiejętności czytania i pisania. Wspólne czytanie z dzieckiem może pomóc mu poczuć się bardziej komfortowo w swoim otoczeniu i sprawić, że czytanie stanie się przyjemniejsze.

  Warto zachęcić swoje dziecko do czytania, czyniąc to zabawnym i ekscytującym! Kilka sposobów, w jakie można to zrobić:
  – Czytaj z nimi codziennie, zwłaszcza przed snem
  – Porozmawiaj o tym, co przeczytali
  – Czytaj przed snem – to pomoże Twojemu dziecku szybciej zasnąć
  – Daj im książki, które im się podobają lub które są na ich poziomie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles