Jak przygotować dziecko do przedszkola

Gdy zbliża się wrzesień, wielu rodziców zaczyna się zastanawiać, czy to na pewno dobry pomysł, aby posłać dziecko do przedszkola. Przedszkole jest placówką, do której mogą uczęszczać już dwuipółletnie dzieci. Niezależnie od tego, kiedy podejmiemy tę decyzję, na pewno będziemy się zastanawiać, jak przygotować dziecko do nowej sytuacji w przedszkolu. Jak to zrobić, aby rozstania obyły się bez płaczu? Sprawdź!

Adaptacja do nowej sytuacji

Zajęcia adaptacyjne polegające na stopniowym wchodzeniu do grup rówieśniczych organizowane są nie tylko w przedszkolach, ale także w placówkach takich jak biblioteki czy domy kultury. Przygotowanie dziecka na pierwsze dni w przedszkolu sprawi, że maluch zapozna się z ogólnie panującymi zasadami i oswoi się z innymi dziećmi. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na zajęcia adaptacyjne wraz z dzieckiem przyszła babcia czy niania.

Pierwszy dzień dziecka w przedszkolu – bez pośpiechu i stresu!

Pierwszy dzień w przedszkolu rozpoczyna nową przygodę w życiu dziecka oraz całej rodziny, więc zapewne nie da się całkowicie wyeliminować stresu, ale możemy go maksymalnie zmniejszyć. Zacznijmy od wcześniejszej pobudki. Maluch powinien wstać trochę wcześniej, aby wszystko mogło zostać dopięte na ostatni guzik. Mowa tutaj oczywiście o zjedzeniu smacznego i pożywnego śniadania (dziecko będzie miało energię na cały dzień), odpowiednim ubraniu, a także spakowaniu niezbędnych rzeczy do przedszkola.

 Wybierając ubrania dla dziecka na pierwszy dzień w przedszkolu, warto kierować się wygodą. Najlepsze będą luźne spodnie z gumką w pasie (ich zdejmowanie jest banalnie proste), wygodna bluzeczka, a także odpowiednie buty – w przypadku najmłodszych świetnie sprawdza się obuwie na rzepy. Oprócz tego trzeba również spakować kilka rzeczy do plecaka – mogą się one przydać w przedszkolu, takie jak np. bielizna na zmianę, czy druga para kapci. Gdy to wszystko będzie już gotowe, to możemy szykować się do wyjścia!

Dziecko w przedszkolu
Przygotuj dziecko do przedszkola

Odprowadzenie dziecka do przedszkola

Często problematyczną kwestią jest również to, kto powinien odprowadzić dziecko do przedszkola? Zdaniem ekspertów najlepiej, aby była to osoba, która nie jest skłonna do płaczu – dlatego też często są to ojcowie czy osoby trzecie.

Pamiętajmy, że pierwszy dzień w przedszkolu to również duży stres dla rodziców. W końcu pierwszy raz rozstają się z dzieckiem na dłuższy czas. Dlatego najlepszym pomysłem będzie odprowadzenie dziecka do przedszkola przez osobę, która jest zdecydowana. Co więcej, złym pomysłem jest mówienie dziecku czegoś w stylu “wrócę za godzinę”, ponieważ zazwyczaj jest to nieprawda, a dziecko będzie niepotrzebnie czekało i się stresowało, gdy nadal nie będzie rodzica.

Po dotarciu do przedszkola warto także pamiętać, aby pożegnanie było krótkie. Nie może ono trwać zbyt długo, bowiem wtedy dziecko zacznie się stresować. W końcu, skoro przedszkole nie jest niczym złym, to po co takie długie pożegnanie, prawda? Nie ma sensu przysparzać dodatkowego stresu dziecku. Przedszkolanki jednoznacznie twierdzą, że często widzą, jak rodzice żegnają się ze swoimi dziećmi przez dobre kilkanaście minut, a to nie prowadzi do niczego dobrego. A więc – krótko i z uśmiechem!

Warto też zadbać o to, aby pierwszy dzień w przedszkolu był trochę krótszy. Najprawdopodobniej dziecko po spędzeniu kilku godzin w tym miejscu i tak będzie bardzo zmęczone. W końcu nagle wszystko się zmieniło! Nowe opiekunki, rówieśnicy, zabawki… tyle nowości! Dlatego też, gdy dziecko będzie już z powrotem w domu, to warto poświęcić mu więcej czasu. Na pewno będzie miało ono wiele do powiedzenia! Nie przejmujmy się jednak, jeśli dziecko będzie negatywnie nastawione do przedszkola po pierwszym dniu – to dość częste i szybko mija.

To, jak przygotować dziecko do przedszkola zależy od rodziców, jednak warto zasięgnąć kilku porad, które sprawią, że przegotowanie na pierwszy dzień całkiem nowej sytuacji odbędzie się bez zbędnego stresu, a dziecko polubi zajęcia w grupie rówieśników.

Related Articles

4 KOMENTARZE

 1. Najlepszym sposobem na przygotowanie dziecka do przedszkola jest upewnienie się, że czuje się komfortowo w czytaniu i pisaniu. Dziecko powinno również umieć liczyć, rozpoznawać kształty i kolory oraz znać alfabet. Powinni też wiedzieć, jak dbać o siebie i umieć wyrazić swoje uczucia słowami.

 2. Pierwszy dzień w przedszkolu to ekscytujący czas, ale może też być trochę przerażający dla rodziców i dzieci. Oto kilka moich wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku przygotować się do pierwszego dnia w szkole.

  – Naucz je, co muszą przynieść pierwszego dnia: ołówki, papier, plecak, pudełko na lunch, butelkę z wodą

  – Przejrzyj z nimi ABC i pomóż im ćwiczyć pisanie ich imienia

  – Poćwicz liczenie do 100, żeby wiedziały, jak to zrobić samemu

  – Graj z nimi w gry i czytaj książki o szkole, aby upewnić się, że są przygotowani na to, co będzie dalej

 3. Przygotowanie dziecka do przedszkola to ważny etap w jego życiu oraz w życiu całej rodziny. Jest to czas, w którym dziecko po raz pierwszy wychodzi poza dom i zaczyna nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, a także rozwija swoje umiejętności społeczne, emocjonalne i poznawcze. W związku z tym, rodzice powinni zadbać o to, aby dziecko było na ten moment odpowiednio przygotowane.

  Pierwszym krokiem jest zapewnienie dziecku odpowiedniego wsparcia emocjonalnego. Warto rozmawiać z dzieckiem na temat przedszkola, wyjaśnić mu, czym jest przedszkole i co może tam robić. Dziecko powinno czuć się zrozumiałe i akceptowane. Rodzice powinni również dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, mówiąc, że będą zawsze dostępni, gdy dziecko ich potrzebuje. Warto też zacząć odwiedzać przedszkole przed rozpoczęciem zajęć, aby dziecko mogło zapoznać się z nowym miejscem i ludźmi.

  Kolejnym krokiem jest nauka samodzielności.

 4. Przygotowanie dziecka do przedszkola jest ważnym krokiem w jego rozwoju. Właściwe przygotowanie może pomóc dziecku lepiej przystosować się do nowej sytuacji i zmniejszyć stres, który często towarzyszy początkom nowych doświadczeń.

  Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu. Najważniejsze jest, aby porozmawiać z dzieckiem na temat przedszkola. Powiedz mu, co będzie się działo w przedszkolu, kiedy będzie musiało tam chodzić, jakie będą zajęcia i jakie będą wymagania. Przedstaw przedszkole w pozytywnym świetle i zachęcaj dziecko do zadawania pytań i wyrażania swoich obaw.

  Otwarcie się na nowe doświadczenia. Przed pójściem do przedszkola warto pozwolić dziecku na eksplorowanie nowych miejsc i doświadczeń, takich jak wizyty w parkach, muzeach czy placach zabaw. To pozwoli dziecku na nabycie pewności siebie, rozwijanie umiejętności społecznych i nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami.

  Ustalanie harmonogramu dnia. Przedszkole wymaga od dziecka zorganizowania dnia, co może być dla niego nowym doświadczeniem. Dobrze jest pomóc dziecku w ustanowieniu harmonogramu dnia, który będzie odpowiadał jego potrzebom i zainteresowaniom, tak aby dziecko wiedziało, co się wydarzy i czego się spodziewać.

  Nauka niezależności – Dzieci powinny nauczyć się, jak samodzielnie radzić sobie z prostymi zadaniem, takimi jak ubieranie się czy mycie rąk. To pozwoli im na nabycie pewności siebie i poczucia niezależności, które będą przydatne w przedszkolu.

  Stwarzanie warunków do nauki – Ważne jest, aby dziecko miało stymulujące środowisko do nauki i zabawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles