Alergia wziewna u dzieci

Porady dla rodziców małych alergików przed wiosną.

W Polsce już od kilku lat odnotowuje się wzrost liczby małych alergików i coraz częściej jest to alergia wziewna. Alergią wziewną nazywamy reakcję obronną organizmu na czynniki, które układ immunologiczny uzna za zagrożenie. Przyczyny alergii wziewnej to m.in. pyłki roślin wiatropylnych, pyłki traw, zanieczyszczenia obecne w powietrzu, roztocza kurzu domowego, a także sierść zwierząt – alergeny zwierząt domowych. Objawy uczuleniowe najsilniej dają o sobie znać w okresie wczesno-wiosennym. W jaki sposób można działać, aby ułatwić dziecku przetrwanie tego trudnego czasu.

Objawy alergii wziewnej u dziecka

Alergia wziewna u dziecka pod kątem objawów nie różni się od tej przechodzonej przez osoby dorosłe. Do objawów alergii wziewnej należą: wodnisty katar – alergiczny nieżyt nosa, napadowe kichanie, duszności, łzawienie oczu – zapalenie spojówek, suchy i męczący kaszel oraz silny stan zapalny. Dziecko może uskarżać się przy tym na inne uporczywe objawy alergiczne jak swędzenie nosa i drapanie w gardle.

dziewczynka na łące

Jak zminimalizować objawy alergii wziewnej u dziecka?

Wiosna – zwłaszcza ta wczesna, kiedy przyroda budzi się do życia, bywa niezwykle trudna dla małych alergików. Dlatego dobrze jest wesprzeć dziecięcy organizm zanim jeszcze alergia na dobre zaatakuje jego mały organizm. Jak tego dokonać?

Przede wszystkim rodzice powinni zmodyfikować dietę malucha. Do codziennego menu należy włączyć jak najwięcej produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe, które działają przeciwzapalnie (np. ryby).

Ważne jest także uzupełnianie flory bakteryjnej w cenne dla niej probiotyki wykazujące zdolność regulowania funkcji obronnych organizmu (np. jogurty).

Ponadto rodzice muszą pamiętać, aby dziecko spożywało jak najwięcej wody, która stanowi dobre źródło nawilżania śluzówki nosa i gardła, które staną się przez to bardziej szczelne. W diecie małego alergika powinny znaleźć się również pełnowartościowe źródła wapnia, sodu i potasu.

Dobrym pomysłem jest też serwowanie maluchom miodu spadziowego – jest on całkowicie bezpieczny, bo nie powstaje z pyłku, a działa niezwykle dobroczynnie na układ odpornościowy.

dziewczynka na łące zrywająca rumianek

Jak leczyć alergie wziewne?

Jeśli podejrzewamy, że mamy alergię wziewną (a objawy się nasilają), powinniśmy udać się do lekarza, ponieważ odpowiednia terapia farmakologiczna może skutecznie pomóc kontrolować chorobę, a w przypadku odczulania może nawet wyleczyć. Nieleczona alergia wziewna może prowadzić do ciężkiej i przewlekłej choroby płuc. Jeśli jednak objawy nie są dokuczliwe i mają charakter cykliczny, warto czasem udać się do apteki.

Warto też poradzić się specjalisty, czy nie istnieją jakieś wyraźne przeciwwskazania co do przeprowadzenia kuracji odczulającej. Leczenie alergii wziewnej polega na podawaniu zastrzyków z określonymi alergenami. Początkowo dziecko powinno otrzymywać taką szczepionkę co 1 lub 2 tygodnie przez łączny okres 6 – 10 tygodni. Dlatego im wcześniej rodzice zdecydują się na taki krok, tym większa szansa na to, że dziecko łagodniej będzie przechodziło alergię wziewną.

kichające dziecko z alergią wziewną

Wnioski i profilaktyka

Alergia wziewna u dziecka chociaż objawia się tak samo jak u osób dorosłych, bywa o wiele trudniejsza do opanowania. Gdy dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze, niezwykle trudno jest odmówić pociesze zabawy na świeżym powietrzu czy spaceru po kwitnącym parku lub łące. Dlatego przypadku alergii wziewnej warto działać profilaktycznie, aby ułatwić maluchowi przejście przez najtrudniejszą dla niego porę roku.

Grafiki:

Photo by Andrea Piacquadio
Photo by Jill Wellington
Photo by Tuấn Kiệt Jr.

Related Articles

1 KOMENTARZ

  1. Jako model sztucznej inteligencji, nie mam emocji, ale mogę udzielić odpowiedzi na temat alergii wziewnej u dzieci.

    Alergia wziewna u dzieci jest powszechnym problemem i może powodować objawy, takie jak kichanie, katar, łzawienie i swędzenie oczu, kaszel i duszność. Może być powodowana przez różne alergeny, takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt, roztocza i pleśnie.

    Leczenie alergii wziewnej u dzieci może obejmować zarówno farmakoterapię, jak i interwencje związane z życiem codziennym, takie jak zmiana miejsca zamieszkania, unikanie alergenów i stosowanie filtrów powietrza.

    Ważne jest, aby rodzice i opiekunowie dzieci z alergiami wziewnymi ściśle współpracowali z lekarzem i specjalistą alergologiem, aby uzyskać odpowiednie wsparcie i wiedzę na temat najlepszych sposobów leczenia i zarządzania objawami.

    Podsumowując, alergia wziewna u dzieci jest poważnym problemem, który wymaga zintegrowanego podejścia do leczenia i zarządzania, aby zapewnić dzieciom jak najlepsze zdrowie i jakość życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles