Depresja jest chorobą nie tylko wieku dojrzałego. To również coraz częstsze schorzenie spotykane wśród dzieci. Jakie mogą być pierwsze objawy depresji u dzieci i jak wtedy reagować?
Spis treści
Objawy depresji u dzieci i młodzieży
Depresja może pojawić się u dziecka już w wieku przedszkolnym. Nie zawsze jednak możemy zdawać sobie sprawę z jej obecności. Głównie dlatego, że wiele z jej objawów może sugerować jedynie problemy wychowawcze. Są to: napady agresji, wycofanie z kontaktów społecznych, niechęć do jedzenia.
Żeby jednak mieć pewność, co do źródła pochodzenia objawów depresji u dzieci i młodzieży warto zaobserwować: czy objawy pojawiły się nagle czy stopniowo oraz czy przybierają na sile. Dobrze jest też ocenić czy nie towarzyszą im inne symptomy dziecięcej depresji, takie jak:
- bóle głowy i brzucha niewiadomego pochodzenia,
- niechęć do uczestnictwa w jakichkolwiek aktywnościach,
- brak zainteresowania czymkolwiek,
- zaburzenia koncentracji,
- apatia i nadmierna senność,
- odczucie, że dziecko jest nieobecne.
Jak reagować, aby pomóc dziecku?
Sami oczywiście nie jesteśmy w stanie ocenić, czy rzeczywiście problemy naszych dzieci mają podłoże chorobowe. Jeśli jednak je zauważymy powinniśmy, jak najszybciej reagować. Przede wszystkim – warto zgłosić się o pomoc do psychologa dziecięcego. Specjalista pomoże określić źródło problemu, ale i ocenić jego skalę. W zależności od stopnia zaawansowania zaburzeń depresyjnych u dzieci może zaproponować konsultacje z psychiatrą dziecięcym, bądź też podjąć leczenia depresji małego pacjenta. Należy też zachować spokój i wykazać się zrozumieniem dla stanu dziecka. Nie oznacza to jednak całkowitego wycofania, a jedynie umiejętne wyciszanie emocji, które są niezrozumiałe nawet dla naszej pociechy. Rodzic, który podejrzewa depresję u dziecka powinien także zachęcać je do podejmowania chociaż niewielkiej aktywności, ale przede wszystkim towarzyszyć mu w chorobie. Pod żadnym warunkiem, nie powinien jednak użalać się nad dzieckiem ani tym bardziej zostawiać go samego czy pod opieką kogoś obcego. W tej chorobie dziecko potrzebuje wsparcia psychicznego bliskiej osoby, ale głównie poczucia bezpieczeństwa. Może też serwować mu ulubione dania lub produkty spożywcze – jest to szczególnie wskazane, gdy maluch dziecko na brak apetytu.
Depresja u dzieci i młodzieży – podsumowanie
Depresja dzieci to coraz częstszy problem. Można mu jednak zapobiegać pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie zauważymy jej symptomy oraz udamy się po fachową pomoc. Ta druga wcale nie oznacza powodu do wstydu ani nie jest tym bardziej wyznacznikiem nieudolności wychowawczej. Wprost przeciwnie to oznaka, że znamy swoje dziecko oraz chcemy mu pomóc.
Grafiki:
Photo by Liza Summer from Pexels
Pierwsze objawy depresji mogą być trudniejsze do wykrycia u dzieci niż u dorosłych, którzy mogą przejawiać bardziej oczywiste objawy, takie jak problemy ze snem i jedzeniem oraz brak zainteresowania rzeczami, które wcześniej sprawiały przyjemność.
Depresja u dzieci to problem, z którym boryka się nie jeden rodzic. Zawsze dobrze jest wiedzieć, jakie są pierwsze objawy i co zrobić, gdy zaczynają one wpływać na Twoje dziecko.
Pierwsze objawy depresji u dzieci można rozpoznać po zmianach w ich zachowaniu, takich jak wycofanie się z przyjaciół, krewnych i innych osób. Dziecko może również stracić zainteresowanie zajęciami, które kiedyś lubiło, lub wykazywać oznaki niskiej samooceny, takie jak słabe oceny lub trudności z koncentracją na pracy szkolnej. Jeśli Twoje dziecko wykazuje te objawy przez ponad dwa tygodnie, ważne jest, aby porozmawiać z pracownikiem służby zdrowia, który pomoże Ci określić stopień nasilenia i najlepsze opcje leczenia.
Depresja to choroba psychiczna, która może wpłynąć na zdrowie psychiczne i fizyczne osoby dotkniętej nią. W przypadku dzieci, depresja może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ objawy depresji u dzieci mogą być inaczej zauważalne niż u dorosłych. Dlatego ważne jest, aby rodzice i opiekunowie byli świadomi możliwych objawów depresji u dzieci.
Objawy depresji u dzieci mogą obejmować zmianę nastroju, wycofanie się z aktywności lub osób, które wcześniej lubiło, problemy z koncentracją i uwagą, utrata apetytu, bezsenność lub senność, poczucie beznadziei, smutku lub pesymizmu, niepokój, drażliwość lub złość, odczuwanie zmęczenia lub braku energii, myśli lub wypowiedzi o samobójstwie lub śmierci.
Jeśli dziecko wykazuje jakiekolwiek z tych objawów, nie oznacza to od razu, że ma depresję. Jednak, jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas i wpływają na codzienne funkcjonowanie dziecka, ważne jest, aby zwrócić uwagę na te objawy i skonsultować się z lekarzem lub specjalistą zdrowia psychicznego.