Mamo! Tato! Ja chcę pieska – pies dla dziecka, czyli mądra adopcja!

Pies i dziecko to związek niemal doskonały, pod warunkiem, że decyzja o przyjęciu pod swój dach czworonoga, nie jest jedynie kwestią dziecięcego kaprysu czy potrzebą chwili. Obowiązki związane z posiadaniem psa uczą najmłodszych zarządzania czasem i odpowiedzialności. Oto kilka porad, jak powinna przebiegać mądra adopcja psa dla dziecka oraz jakie mogą być pozytywne konsekwencje takiej decyzji.

Adopcja psa – jak mądrze to zrobić?

Przede wszystkim należy uświadomić dziecku, że pies to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki. Niektóre z nich bywają dość kłopotliwe – jak sprzątanie po psie, czy konieczność wyprowadzenia go na spacer w deszczową pogodę lub wtedy, kiedy dziecko właśnie jest zajęte swoimi sprawami. W tym celu dobrze jest umówić się z życzliwym sąsiadem, który posiada psa na wspólne spacery i sprawowanie tej podstawowej opieki nad pupilem. Jeżeli dziecko przez miesiąc nie sprosta wyzwaniu – lepiej odpuścić pomysł adopcji.

dziecko robi zdjęcie psu

Inny sposób to również wizyta w schronisku czy domu tymczasowym w podobnym celu. Przed przyjęciem psa pod swój dach, warto też zadać pytanie o to, jak miałby wyglądać wymarzony piesek dziecka i zestawić te marzenia z faktycznymi warunkami, jakie można zapewnić czworonogowi. Decydując się na adopcję psa, a nie jego zakup – bezpieczniej będzie dać dom pieskowi, który przebywa w domu tymczasowym. Wtedy mamy większą pewność, że piesek został przyzwyczajony do obcowania z dzieckiem i w ogóle z człowiekiem. Schroniska rzadko mają możliwość takiej formy resocjalizacji.

Zalety adopcji psa, jako towarzysza i przyjaciela dziecka

Adopcja – a nie kupno – psa, który ma być towarzyszem naszego dziecka to świetny pomysł. Po pierwsze – nasza pociecha otrzymuje dobry przykład, że warto pomagać słabszym (w tym wypadku są to psy, których ktoś się pozbył lub zostały odebrane ze złych warunków). To solidne podwaliny empatii.

Po drugie – decydując się na adopcję psa z domu tymczasowego czy fundacji, możemy lepiej się z nim zapoznać – odwiedzając go często i obserwując, czy relacja między nim a dzieckiem, jest poprawna. Dzieci wychowujące się z psem z adopcji, stają się również bardziej wrażliwe na krzywdę innych. Dzięki temu można być bardziej pewnym, iż pociecha w dorosłym życiu będzie w stanie zająć się dziadkami czy odnosić z większą wyrozumiałością do rodziców w podeszłym wieku. Adoptowany pies może też nauczyć dziecko większej odpowiedzialności i obowiązkowości. Nawet jeśli będzie to podyktowane chęcią wynagrodzenia czworonogowi złego losu i tak wywrze pozytywny wpływ na rozwój naszej pociechy.

dziecko na spacerze z psem

Najlepsze rasy psów przyjazne dzieciom

Wszystkie rasy psów są wspaniałymi zwierzętami domowymi. Nie wszystkie psy są jednak odpowiednie dla dzieci (i do wieku dziecka) — niektóre są zbyt hałaśliwe lub agresywne. Opieka nad psem nie jest bardzo trudna, jeśli wiesz, jaką rasę psa wybrać. Wybrane najlepsze rasy psów nie są też zbyt nerwowe ani nadpobudliwe, dzięki czemu są odpowiednie dla młodych właścicieli.

Małe rasy psów dla dzieci

  • Bichon Frise
  • Yorkshire Terrier

Psy średniej wielkości dla dzieci

  • Beagle
  • Basset hound
  • Bokser
  • Pudel
  • Golden Retriever
  • Samojed
  • Goldendoodle

Duże psy dla dzieci

  • Owczarek Collie
  • Labrador
matka z córką w parku z psem

Posiadanie psa – wnioski

Jednym słowem – adopcja psa pod wpływem prośby czy marzeń dziecka, to dobry pomysł. Trzeba jednak odpowiednio przygotować pociechę na obecność w domu czworonoga. Poza tym musimy pamiętać, aby co do decyzji o przyjęciu psa pod nasz dach, wszyscy członkowie rodziny byli jednomyślni.

Grafiki:

Photo by Matheus Bertelli
Photo by EKATERINA BOLOVTSOVA
Photo by Sam Lion
Photo by RODNAE Productions

Related Articles

8 KOMENTARZE

  1. Jeśli dzieci są w odpowiednim wieku, warto razem odwiedzać schroniska i pomagać psom. Można przeglądać książki popularno-naukowe o rasach psów, odwiedzać weterynarza, hodowcę lub wybrać się na wystawę. Można tż zaopiekować się psem sąsiada czy znajomego. W ten sposób zaspokajamy pierwszą ciekawość dziecka, dając mu możliwość poznania swojego ulubionego gatunku.

  2. Aby dobrze żyć pod jednym dachem z psem, należy kształcić się w zakresie psiej psychologii, psiego języka, sygnałów i hierarchii. Osoby, które nie znają tych zasad, często traktują psy w sposób niewłaściwy. Wtedy pies wydaje się być liderem stada, bierze na siebie zbyt dużą odpowiedzialność i żyje w skrajnym stresie, prowadzącym do różnych lęków i/lub agresji, a nawet chorób.

  3. Miej świadomość, że posiadanie psa w domu oznacza nieco niższy standard czystości. Sierść wszędzie – na poduszce, kanapie, podłodze i jedzeniu, niezależnie jak często sprzątasz. Pies to także szczególny sposób życia, taki jak spacery w każdą pogodę i spotkania towarzyskie z innymi właścicielami psów.

  4. Jeśli nie możesz adoptować psa, ale masz czas na opiekę nad takim psem, odwiedzaj schroniska dla zwierząt i wyprowadzaj psy. To świetny sposób, aby pomóc niechętnym psom chodzić na smyczy i reagować na podstawowe polecenia. Jako wolontariusz możesz bezpośrednio pomagać zwierzętom w schroniskach, organizować akcje charytatywne czy zbierać datki.

  5. Proces adopcji jest długi, skomplikowany i wymaga dużo cierpliwości. Schronisko musi potwierdzić, że jesteś odpowiednim kandydatem do adopcji psa. Czy potrafisz całkowicie opiekować się zwierzęciem i czy pasujesz do jego temperamentu.

  6. Pamiętajcie też, że szczeniak (czy to z adopcji, czy nie) to tylko zwierzę, a dzieci czasami mają dziwne spontaniczne pomysły, więc pomyślcie o swoim dziecku i psie i nigdy nie zostawiajcie ich samych.

  7. Adopcja psa to duża i trudna odpowiedzialność dla całej rodziny. Nie chodzi tylko o dodatkowe obowiązki (te spadają głównie na rodziców). Zwierzę, które kiedyś było trzymane w schronisku, budzi lęk u wielu ludzi. Panuje powszechne i błędne przekonanie, że pies po spacerze jest psem złym, chorym i niebezpiecznym.

  8. Jeśli dziecko marzy o posiadaniu psa, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, aby upewnić się, że jest to odpowiednie rozwiązanie. Przede wszystkim należy zastanowić się nad swoimi możliwościami i ograniczeniami, takimi jak czas i pieniądze potrzebne na opiekę nad zwierzęciem. Następnie warto omówić z dzieckiem odpowiedzialność związaną z posiadaniem psa, taką jak codzienne spacery, karmienie i zabawa.

    Jeśli wykażecie się odpowiedzialnością i macie warunki do posiadania psa, to warto udać się do schroniska i pomóc bezdomnemu zwierzakowi. Adopcja psa może być wspaniałym doświadczeniem dla dziecka i rodziny, ale należy pamiętać, że zwierzę to żywa istota wymagająca czasu, uwagi i opieki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Advertisement -spot_img

Latest Articles